All State 2012

 

Michigan Interscholastic Volleyball Coaches Association

CLASS A ALL STATE TEAMS – 2012

 

First Team

Tori Blake

Midland

12

MB

Emily Campbell

Forest Hills Central

12

OH

Abby Cole

Grand Haven

12

MH

Rachel Dickerson

Clarkston

12

OH

Allie Havers

Mattawan

12

MH

Ellen Hays

Bedford

12

L

Megan Manierski

Dakota

11

S

Rebecca Martin

Northville

12

S

Leah Perri

Gull Lake

12

MH

Chloe Reinig

South Lyon

12

OH

Katie Schau

Gull Lake

12

S

Carli Snyder

Dakota

11

OH

 

Second Team

 

 

 

Third Team

 

 

Kelly Bos

Grand Rapids Christian

12

OH

Taylor Foster

Bedford

12

RS

Maddy Cassleman

Grandville

12

OH

Taylor Gates

Grand Rapids Christian

12

S

Krysteena Davis

Grand Haven

11

MH

Jami Hogeboom

Grand Haven

11

S

Brianna Frakes

Clarkston

11

S

Gabrielle Kalugar

Lake Orion

12

L

Nicole Hahn

Troy

12

OH

Meghan Kennely

Eisenhower

12

OH

Madison Jaqua

Portage Central

10

S

Jessie Kopmeyer

Marian

11

OH

Allie Kiekover

Forest Hills Northern

12

OH

Amanda Mohney

Mattawan

12

S

Taylor Robertson

Midland

12

OH

Paige O'Connor

Forest Hills Northern

11

OH

Micah Scott

East Grand Rapids

12

MH

Ellen Oppenhiem

St. Joseph

12

OH

Kacey Sheldon

Novi

12

OH

Katie Placek

Traverse City West

10

MB

BreeAnn Spangler

Coldwater

12

MB

Avery Punches

Rockford

12

MH

Megan Tompkins

Petoskey

12

MH

Lauren Reminga

Hudsonville

11

L

 

Honorable Mention

 

Symone Abbott

Northville

11

OH

Lindsay Moeller

Troy

12

S

Meghan Birr

Mona Shores

12

S

Sophie Murdock

Lake Orion

12

MH

Paige Carey

Marian

11

MH

Erin Neuenfeldt

Seaholm

12

OH

Kelli Combs

Grand Ledge

11

S

Emily Norsica

Churchill

12

OH

Jessica Dood

Grandville

12

S/RS

Mallory Rajewski

Midland

12

S

Mary Dulzo

Mercy

12

S

Breann Reveley

Grosse Pointe North

12

OH

Kayla Gwozdz

Bedford

10

OH

Nicole Rightnowar

Bedford

10

MH

Mackie House

East Grand Rapids

12

L

Kaylee Schmitt

DeWitt

12

MH

Elle Humphries

Portage Central

12

OH

Kaitlyn Schoeppner

North Farmington

12

OH

Kennedy Marker

East Lansing

12

MH

Mackenzie Shand

Saline

12

MH

Payton Maxheimer

Fenton

12

OH

Katie Tomasic

Stevenson

11

OH

Maeve McDonald

East Grand Rapids

11

S

Brianne Wojciakowski

Forest Hills Northern

12

MH

 

 

 

CLASS B ALL STATE TEAMS – 2012

 

First Team

 

Katherine Carlson

Notre Dame Preparatory School

10

OH

Autumn Christenson

Whitehall

12

MH

Olivia DenHartigh

South Christian

12

OH

Micaela Deshetsky

North Branch

12

MH

Rachel Fish

North Branch

12

L

Alyssa Garvelink

Holland Christian

11

MH

Alli Gutschow

Forest Hills Eastern

12

OH

Emily Kutch

Lakewood

12

OH

Christina Porada

Divine Child

11

L

Hope Rillema

Whitehall

12

OH

Holly Toliver

Berrien Springs

11

MH

Brooke Wieland

Lakewood

12

S

 

 

 

Second Team

 

 

 

Third Team

 

 

Katlyn Agren

Cadillac

12

OH

Rachel Anderson

Sturgis

10

MB

Alison Bastianelli

Marysville

10

MH

Ayanna Buckley

Livonia Clarenceville

11

MH

Olivia Davis

Lakewood

12

OH

Maison Burr

St. Clair

12

S/OH

Krissy Dill

Wayland

11

OH

Nicole Dean

Almont

12

OH

Allison Getty

Wayland

11

OH

Stephanie Kipp

Ida

12

MH

Victoria Jankoska

Freeland

12

OH

Maria Kronner

Haslett

11

MB

Margo Joubran

Mt. Morris

12

OH

Megan Mancini

Divine Child

12

S/OH

Sydney LaMay

Thornapple Kellogg

11

MB

Danielle McCormick

Notre Dame Preparatory

11

OH

Holly Myer

Forest Hills Eastern

12

S

Danie Oeverman

South Christian

11

MH

Makenna Ott

Haslett

10

MB

Mikayla Shell

Croswell Lexington

12

MH

Summer Schuitema

Grant

11

S

Lauren Trisch

Forest Hills Eastern

10

OH

Laura Willson

North Branch

10

OH

Anna VandeBunte

Holland Christian

12

OH

 

 

Honorable Mention

 

Taylor Alexander

Detroit Country Day

10

OH

Haley Obetts

Wayland

12

MH

Jamie Barrows

North Branch

11

S

Katherine Payne

Cranbrook

11

MH

Morgan Blair

Divine Child

12

RS

Alaina Pohl

Thornapple Kellogg

12

S

Malia Gabel

Father Gabriel Richard

12

L

Izabella Porada

Ladywood

10

L

Hannah Galloway

Tecumseh

11

MH

Teagan Reeves

Three Rivers

11

MB

Brooklyn Gerber

Airport

12

OH

Monica Skrabut

Essexville Garber

11

S

Selena Golnick

Cadillac

11

MH

Hannah Strat

Notre Dame Preparatory

11

L

Taylor Hornbacher

Marysville

12

OH

Kerry Swain

Plainwell

11

OH

Paige Hudgin

Ida

9

S/RS

Emma Toneycliffe

South Haven

12

OH

Sara Kamen

Mt. Morris

11

L

Katie Travis

Kingsley

12

MH

Maddy Mertz

Frankenmuth

12

MH

Dayle Wood

Grant

12

OH

Kelsey Metzger

Sturgis

10

S

Ashley Youngstrom

Freeland

11

MH

 

 

CLASS C ALL STATE TEAMS – 2012

 

First Team

 

Rachel Breault

Bad Axe

11

MH

Andrea Brigham

Concord

12

OH

Maycee Brigham

Concord

12

OH

Bridget  Bussell

Traverse City St. Francis

12

OH

Cassie Haut

St. Mary Catholic Central

10

MH

Kylie Hicks

Boyne City

11

MH

Samantha Shafer

Saginaw Valley Lutheran

12

MH

Madison  Smith

Pewamo-Westphalia

12

MH

Alexis Thompson

St. Mary Catholic Central

12

L

Taylor  Vuich

St. Mary Catholic Central

12

MH/RS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Second Team

 

 

 

Third Team

 

 

Bri Alspaugh

St. Louis

11

MB

Jessica Askew

Saginaw Valley Lutheran

12

DS

Rachel Bruinsma

West Michigan Christian

12

OH

Madeline Boss

Charlevoix

10

OH

Sarah Feldpausch

White Cloud

12

OH

Michaela DeKilder

Gobles

11

MH

Miranda  Fuerst

Unionville Sebewaing

12

MH

Jade Madison

New Buffalo

11

OH

Kaitlyn Hegewald

Traverse City St. Francis

12

S

Allison Martin

Pewamo-Westphalia

12

S

Sydney Martines

Concord

12

MH

Heather Nichols

Boyne City

11

S

Kayla Rosman

Morley Stanwood

10

MH

Jackie Oestriech

Ann Arbor Greenhills

12

MH

Brittany Severn

New Lothrop

12

MH

Kylei Ratkowski

Bronson

12

OH

Allison Smith

St. Louis

12

S

Brooke Tubbs

St. Louis

11

OH

Erica Treiber

Unionville Sebewaing

10

MH

Stephanie VanderLugt

Kalamazoo Christian

12

MH


Honorable Mention

Julayne Brigham

Concord

12

S

Emily Mayes

Bronson

12

MH

Mekayla Carey

Morley Stanwood

10

MH

Julie Merz

West Michigan Christian

12

S

Marianne Douglas

Schoolcraft

10

OH

Rachel Parker

Delton-Kellogg

12

L

Terra Erkkila

Calumet

12

L

Alexa Ratkowski

Bronson

9

S

Marhiah Felt

Shelby

12

L

Courtney Schroyer

Whiteford

11

L

Macy Goetz

Blissfield

12

S

Emily Severn

New Lothrop

11

OH

Meredith Hamlet

Mc Bain

10

S/OH

Rebecca Van Sloten

Oakland Christian

12

MH

Karli Herrington

Hemlock

11

MH

Alison VandenBerg

Kalamazoo Christian

12

OH

Monique Johnson

Bangor

12

OH

Alisha VanderWoude

Delton-Kellogg

12

MB

Alyssa Kociba

Bad Axe

12

S

Kayti Welch

White Cloud

12

S

Liz Lusk

Ann Arbor Greenhills

11

OH

McKenna Whipple

Erie Mason

12

OH

Maria Ma

West Michigan Christian

11

OPP

Tori Wuthrich

University Liggett

12

OH

 

CLASS D ALL STATE TEAMS – 2012

 

First Team

 

Sierra Hubbard Neil

St. Philip

11

OH

Lenae Lesiow

St. Philip

12

S

Amanda Lovell

Mendon

12

OH

Amanda McKinzie

St. Philip

12

OH

Brooke Olesnavage

Leland

12

OH

Alyssa Petrick

Tri-Unity Christian

12

MB

Megan Petrick

Tri-Unity Christian

12

S

Addie Schumacher

Beal City

11

MH

 

 

Second Team

 

 

 

Third Team

 

 

Chantel Davenport

Athens

12

MH

Tessa Belanger

Rudolf Steiner

12

RS

Natalie Gallagher

St. Philip

12

L

Monica David

Beal City

12

MH

Alexis Gussert

Crystal Falls Forest Park

11

MH

Emily Estep

Onaway

12

L

Brooke Howard

Mendon

11

MH

Jade Kennedy

Beal City

12

S

Haley Howell

Waterford Our Lady of Lakes

12

S

Alexa Methner

Mt. Pleasant Sacred Heart

10

MH

Alexis Long

Lenawee Christian

12

MH

Melanie Schafer

Beal City

11

OH

Maggie Osorio

Leland

12

L

Jordan Van Oss

Mendon

9

OH

Alexis Russell

Mendon

11

MH

Kendall Wickstrom

Muskegon Catholic Central

12

OH

 

Honorable Mention

Tabathia Cecil

Forest Area

11

MH

Mindy DeNell

Crystal Falls-Forest Park

12

OH

Mariah Ehrke

Onaway

11

OH

Megan Estep

Onaway

12

S

Emily Gonyer

Forest Area

12

OH

Gina Graff

Crystal Falls-Forest Park

12

L

Tabitha Graham

Brimley

11

MH

Erica Hansen

Mt. Pleasant Sacred Heart

12

OH

Sara Hansen

Mt. Pleasant Sacred Heart

11

S

Andrea Hunt

Leland

12

MB

Brittni Kissul

Lake Linden Hubbell

12

MH

Katie Klapish

Bay City All Saints

12

MH

Kristina Krupiak

Waterford Our Lady of Lakes

11

OH

Jo Mathias-Porter

Rudolf Steiner

12

OH

Caitilin McKee

Leland

11

S

Mandy Perreault

Lake Linden Hubbell

12

MH

Lauren Rogers

Central Lake

12

L

Bentley Rupp

Lenawee Christian

11

S

Kelsey Smith

Ashley

11

OH

Kaleigh Spaetzel

Deckerville

12

OH

Dominique Tremblay

Rudyard

12

L

Courtney Wightman

Waterford Our Lady of Lakes

9

OH